Пропускане към основното съдържание

Ерика Джонг "Страх от летене"


Да, и мен ме е страх от летене. И там е целият проблем. Човешкият страх от крила, височини и нови хоризонти. 
Но от днес Ерика Джонг стана личният ми психоаналитик. Така директно бръкна в мислите ми и ги изравни по височина и скорост с нейните думи...че летенето вече ми се струва възможно. 

От днес тя е на едно от челните места в личната ми авторска класация /не ангажирам никого с което/. А защо ли - защото разказвайки за своя опит за летене, тя те кара да повярваш в своя.

Изключителна книга, която те кара да се вгледаш в себе си, въпреки че това, което ще видиш може и да не ти хареса.

Невероятната Айсидора Уинг, / онази с крилата, която изпитва страх да лети / търсеща отговор на невъзможния въпрос какво искат жените. Търсеща себе си, в състояние на постоянно пътуване навътре в себе си към дебрите на безспорната й първична женственост и придобита интелигентност.

Търсенето на мъжкото начало, на мъжа без лице, е полета, който прави героинята, но и полет от който се страхува. "...стихове с формата на мъже, мъже с формата на стихове... Нимфомания на мозъка. Глад на сърцето." - така описва търсенията си Ерика. И всъщност, преборвайки се със собствения си страх, тя открива, че истината е в собствената ти самодостатъчност, в самодопълването.

Летенето на героинята е разказано непоследователно, но смислово-емоционално свързано. Времевите прескачания помагат за по-цялостно изграждане на образа от гледна точка на женската емоционалност. 

Светът на талантливата жена, и светът изобщо, пречупен през психоанализата и, разбира се, Фройд. Психарското и логичното, дисекцията на света с многото му лица, дисекцията на личността в нейната сложност - всичко това в услуга на един единствен полет - този към себе си.

Женският вариант на Буковски - това стана Ерика за мен. Интересно би ми било едно по-задълбочено сравнение между тези двама автори, което смятам и да направя, но след като изчета всичко тяхно, което мога да намеря. 

И може би трябва да се тръгне от това, че отговора на въпроса: "Ако се бях научила как да пиша, не трябваше ли също така да се науча и как да живея?" всъщност е: "Съумях да се съхраня жива благодарение на писането."
Да, Ерика успява да те научи / или да ти припомни / как да разтваряш криле. И да намираш път към себе си. Ето как:
"Не трябва да се извинявате, че искате да разполагате със собствената си душа. Вашата душа ви принадлежи — за добро или за зло. Изреченото и стореното — това е всичко, което притежавате."

Коментари

Популярни публикации от този блог

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

трета част Български писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com И родната ни литература не изостава от „модата“ на псевдонимите. В края на 19-и и началото на 20-и век  по света и у нас са били модерни различни варианти на флорални псевдоними. Малко или много псевдонимите на нашите известни писатели са известни, но да си  припомним някои от техните истории. Да започнем от по-отдавна и с нещо по-неизвестно. За ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР се знае, че е средновековен български духовник и писател. Но името му се е превърнало в обект на ожесточени дебати и множество конспирации. Общоприетата теория е, че Черноризец идва от „монах“ – най-ниският сан в духовенството, а Храбър е или истинското име на човека зад това прозвище, или псевдоним, като най-вероятно става дума за второто. Единственият исторически извор, от който черпим информация за личността Черноризец Храбър, е неговото средновековно съчинение, озаглавено „За буквите“ или „Сказание за буквите“ (на старобъл...

Повестта "Алтъна" на Ивелина Радионова

Прекрасно е сред огромното количество български новоиздадени книги, да срещнеш нещо, което много напомня "Гераците". Нещо отвъд модерността, панаирите и словесните упражнения. Повестта "Алтъна" на  Ивелина Радионова  ( Ивелина Никова ).  Една история за забравения патриархат, за вечните ценности, за липсата на разделение между религии и обичаи, за паметта, рода, почитта, чистотата на душата и любовта.  Четейки, все ми се искаше историята да се разгърне още малко и още малко. Може би има потенциал да се превърне и в по-мащабен текст. А може би ярко пресъздадената народна мъдрост е достатъчна като послание. Не съм експерт, но почувствах тази история. Алтъна, Вълчицата, Родопа и ето тези думи, които ме докоснаха в личното ми качество на четящ човек:  "Не бягай от болката! Няма удобна тъмница за нея...Но ти не свиквай с болката, надживей я! Тогаз, когато ти е най-тежко, забий нокти в земята! Вкопчи се в нея! Стисни зъби, прегърни дърво и се смали до коренит...

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

ПЪРВА  ЧАСТ Жени  писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com Открай време много от писателите ползват псевдоними /от гръцки „лъжливо име“/ като алтернатива на рождените си имена. Съществуват много причини за появата на псевдонимите. Измислените имена изпълнявали различни задачи, служили за различни цели: в началото на творческия  път на писателите, поради неувереност в собствените им сили; скривали името на автора, което по някаква причина не искат или не могат да назоват; помагали на авторите да се различават от други със същата фамилия; своеобразна застраховка от неуспех при дебют в печата; използвали се за мистифициране пред читателите и създаване на литературни маски; позволявали на автора да разказва за самия себе си в трето лице; поради цензурата; собственото им име им звучало твърде обикновено; по съвет на други хора /обикновено издателите/. Начините за образуването на псевдонимите са доста разнообразни и оригинални. Всеки псевдоним си има с...