Пропускане към основното съдържание

"Дръж се, бейби, този свят е пълна лудница." Пробвайте. Помага!




Започнах да чета "На юг от никъде" на Чарлз Буковски отзад напред. Вероятно защото аз самата бях никъде, първо прочетох последните изречения в книгата, а те гласят:
"Дръж се, бейби, този свят е пълна лудница.

И дето се вика, нямаше какво повече да се каже." 

Тези думи на "лудия, който живееше със зверовете" промениха гледната ми точка и сложиха началото на пътуването ми на юг от моето собствено никъде. Пътуване към лудницата на света, която ми разказа много "случки от погребания живот".
 
Брутално - реални, дълбоко лични и автобиографични, всички истории в тази книга носят в себе си дълбока, гола, нахална мъдрост, която не може да те остави безучастен.

Мъдрост, до която се достига по трудния път и затова истинска. Защото дали някой от нас, живеещите подредено и прилично, може да каже, че е по-добър, по-истински и по-мъдър от героя/героите в тези разкази? Те са хора, заложили и загубили живота си на хиподрума, в надпревара с конете на времето. И намерили утеха в порока, вулгарни, брутални, свършени. Но продължаващи да живеят, защото "Колкото по-малко вярваш в този живот, толкова по-малко имаш за губене." А когато нямаш какво повече да губиш, вече си над нещата и над времето. И се превръщаш в светец, а именно "Лудите и пияниците са последните светци на тази епоха." Което, простете за аналогията, ми напомня и за един друг голям роман - "По пътя" на Керуак, където се казва: "...Защото единствените хора за мен са лудите, онези, които са луди за живот, луди за разговори, луди за спасение, онези, които пожелават всичко наведнъж..."
Та това е. Светът е болен и трябва да си луд, за да го разбереш и да оцелееш в него. В противен случай мигрираш навътре в себе си или на юг от своето никъде, за да стигнеш пак там. Чета, пътувам на юг и от време на време си повтарям профилактично: "Дръж се, бейби, този свят е пълна лудница." 
Пробвайте. Помага!

Коментари

Популярни публикации от този блог

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

трета част Български писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com И родната ни литература не изостава от „модата“ на псевдонимите. В края на 19-и и началото на 20-и век  по света и у нас са били модерни различни варианти на флорални псевдоними. Малко или много псевдонимите на нашите известни писатели са известни, но да си  припомним някои от техните истории. Да започнем от по-отдавна и с нещо по-неизвестно. За ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР се знае, че е средновековен български духовник и писател. Но името му се е превърнало в обект на ожесточени дебати и множество конспирации. Общоприетата теория е, че Черноризец идва от „монах“ – най-ниският сан в духовенството, а Храбър е или истинското име на човека зад това прозвище, или псевдоним, като най-вероятно става дума за второто. Единственият исторически извор, от който черпим информация за личността Черноризец Храбър, е неговото средновековно съчинение, озаглавено „За буквите“ или „Сказание за буквите“ (на старобъл...

Повестта "Алтъна" на Ивелина Радионова

Прекрасно е сред огромното количество български новоиздадени книги, да срещнеш нещо, което много напомня "Гераците". Нещо отвъд модерността, панаирите и словесните упражнения. Повестта "Алтъна" на  Ивелина Радионова  ( Ивелина Никова ).  Една история за забравения патриархат, за вечните ценности, за липсата на разделение между религии и обичаи, за паметта, рода, почитта, чистотата на душата и любовта.  Четейки, все ми се искаше историята да се разгърне още малко и още малко. Може би има потенциал да се превърне и в по-мащабен текст. А може би ярко пресъздадената народна мъдрост е достатъчна като послание. Не съм експерт, но почувствах тази история. Алтъна, Вълчицата, Родопа и ето тези думи, които ме докоснаха в личното ми качество на четящ човек:  "Не бягай от болката! Няма удобна тъмница за нея...Но ти не свиквай с болката, надживей я! Тогаз, когато ти е най-тежко, забий нокти в земята! Вкопчи се в нея! Стисни зъби, прегърни дърво и се смали до коренит...

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

ПЪРВА  ЧАСТ Жени  писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com Открай време много от писателите ползват псевдоними /от гръцки „лъжливо име“/ като алтернатива на рождените си имена. Съществуват много причини за появата на псевдонимите. Измислените имена изпълнявали различни задачи, служили за различни цели: в началото на творческия  път на писателите, поради неувереност в собствените им сили; скривали името на автора, което по някаква причина не искат или не могат да назоват; помагали на авторите да се различават от други със същата фамилия; своеобразна застраховка от неуспех при дебют в печата; използвали се за мистифициране пред читателите и създаване на литературни маски; позволявали на автора да разказва за самия себе си в трето лице; поради цензурата; собственото им име им звучало твърде обикновено; по съвет на други хора /обикновено издателите/. Начините за образуването на псевдонимите са доста разнообразни и оригинални. Всеки псевдоним си има с...