Пропускане към основното съдържание

Малки хапки интересни факти от литературата и живота/ Олеся Николова



Знаете ли коя книга е публикувана под различни имена в различни страни, формирано въз основа на валутните курсове на валутите?
През 2000 г. бе публикуван романът на Фредерик Бегбедер "99 франка", препоръчан за продажба във Франция на тази цена. Същият принцип е причината, да се публикува в други страни под друго име, спрямо обменния курс: "39.90 марки" в Германия ", £ 9.99" в Обединеното кралство ", 999 йени" в Япония, и т.н. През 2002 г. книгата е преиздадена във връзка с въвеждането на еврото и е наречена "14.99 евро". След известно време на върха на популярността, книгата е прекръстена и намалена до съответната цена от "6 евро".
Къде и кога се е продавала концептуалната книга, състояща се само от празни страници?
Когато запитали кои 5 книги ще вземете на необитаем остров, Бърнард Шоу отговорил, че ще вземе 5 книги с чисти страници. Имено тази концепция през 1974 г. влага и американското издателство "Harmony Books", отпечатвайки книга, наречена "Книга на нищото", която се състояла от 192 празни страници. Тя открила своите купувачи, а впоследствие издателството многократно преиздавало тази книга.
Кой писател предлага на читателите си сами да сложат пунктуацията сами?
Американският екстравагантен писател Тимъти Декстър написал през 1802 г. книга с много особен език и липса на препинателни знаци. В отговор на възмущението на читателите във второто издание на книгата, той добавя специална страница с препинателни знаци, като моли читателите си да ги поставят в текста според предпочитанията им.
Кой песимист умирял от смях?
Кубинският поет Хулиан дел Касал, чиито стихове били белязани от дълбок песимизъм, загива от смях. Той бил на вечеря с приятели, по време на която един от тях разказal виц. Поетът започнал неконтролируемо да се смее, което причинило аортна дисекация, кървене и внезапна смърт.
Кой от авторите на научна фантастика е написал мнения за несъществуващи книги?
Полският писател на научна фантастика Станислав Лем написал сборник от кратки разкази "Абсолютна празнина". Всички истории са обединени от това, че представляват рецензии за несъществуващи книги, написани от измислени автори.
Къде са приели радио пиеса буквално, че има инвазия на марсианци?
На 30 октомври 1938г. в Ню Джърси по радиото била прочетена пиеса по романа на Хърбърт Уелс "Война на световете" като пародия, в която радиоводещ уж предава от мястото на събитието. От шест милиона души, които слушали  по това време излъчването, един милион повярвали в реалността на случващото се. Имало е масова паника, десетки хиляди хора напуснали домовете си (особено след като е било казано, че се е обадил президента Рузвелт и е призовал населението да запази спокойствие), пътищата са били задръстени с бягащи хора. Телефонните линии са били парализирани: хиляди хора са ссъобщили, че виждат марсиански кораби. Впоследствие на властите им отнема шест седмици, за да убедят населението, че нападението не се е случило.
Някои литературни пророчества наистина могат да зашеметят със своята точност. Аркадий и Борис Стругацки в своята история " По обяд, 22-ри век" разказват за системата Каспаров-Карпов - технология, която позволява "копиране" на мозъка, за да се получи неговият математически модул. Работата е публикувана през 1962 г., когато Карпов е неизвестно 11-годишно момче, а Каспаров се ражда една година по-късно.

Коментари

Популярни публикации от този блог

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

трета част Български писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com И родната ни литература не изостава от „модата“ на псевдонимите. В края на 19-и и началото на 20-и век  по света и у нас са били модерни различни варианти на флорални псевдоними. Малко или много псевдонимите на нашите известни писатели са известни, но да си  припомним някои от техните истории. Да започнем от по-отдавна и с нещо по-неизвестно. За ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР се знае, че е средновековен български духовник и писател. Но името му се е превърнало в обект на ожесточени дебати и множество конспирации. Общоприетата теория е, че Черноризец идва от „монах“ – най-ниският сан в духовенството, а Храбър е или истинското име на човека зад това прозвище, или псевдоним, като най-вероятно става дума за второто. Единственият исторически извор, от който черпим информация за личността Черноризец Храбър, е неговото средновековно съчинение, озаглавено „За буквите“ или „Сказание за буквите“ (на старобъл...

Повестта "Алтъна" на Ивелина Радионова

Прекрасно е сред огромното количество български новоиздадени книги, да срещнеш нещо, което много напомня "Гераците". Нещо отвъд модерността, панаирите и словесните упражнения. Повестта "Алтъна" на  Ивелина Радионова  ( Ивелина Никова ).  Една история за забравения патриархат, за вечните ценности, за липсата на разделение между религии и обичаи, за паметта, рода, почитта, чистотата на душата и любовта.  Четейки, все ми се искаше историята да се разгърне още малко и още малко. Може би има потенциал да се превърне и в по-мащабен текст. А може би ярко пресъздадената народна мъдрост е достатъчна като послание. Не съм експерт, но почувствах тази история. Алтъна, Вълчицата, Родопа и ето тези думи, които ме докоснаха в личното ми качество на четящ човек:  "Не бягай от болката! Няма удобна тъмница за нея...Но ти не свиквай с болката, надживей я! Тогаз, когато ти е най-тежко, забий нокти в земята! Вкопчи се в нея! Стисни зъби, прегърни дърво и се смали до коренит...

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

ПЪРВА  ЧАСТ Жени  писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com Открай време много от писателите ползват псевдоними /от гръцки „лъжливо име“/ като алтернатива на рождените си имена. Съществуват много причини за появата на псевдонимите. Измислените имена изпълнявали различни задачи, служили за различни цели: в началото на творческия  път на писателите, поради неувереност в собствените им сили; скривали името на автора, което по някаква причина не искат или не могат да назоват; помагали на авторите да се различават от други със същата фамилия; своеобразна застраховка от неуспех при дебют в печата; използвали се за мистифициране пред читателите и създаване на литературни маски; позволявали на автора да разказва за самия себе си в трето лице; поради цензурата; собственото им име им звучало твърде обикновено; по съвет на други хора /обикновено издателите/. Начините за образуването на псевдонимите са доста разнообразни и оригинални. Всеки псевдоним си има с...