Пропускане към основното съдържание

Малки хапки за "петък 13"


В сряда беше 13, а днес е петък и тъй като не ми се чака следващото съвпадение, реших да споделя няколко интересни факта за Петък 13.

Много суеверни хора в различни части на света се страхуват от петък 13-и. Някои се опитват да не планират нищо в този фатален ден,  други анулират важни срещи, а някои дори не напускат къщите си! 
 
Числото 13 притеснява милиони хора по целия свят. Много болници нямат такава стая, някои летища нямат тринадесети терминал, да не говорим за полети номер 13, а в небостъргачите четиринадесетият етаж идва непосредствено след дванадесетият.
 
Счита се, че суеверният страх от "петък 13" произхожда от деня на едновременното задържане на всички рицари от ордена на рицарите Тамплиери, устроен от френския крал Филип IV Красивият в петък на 13 октомври 1307 г. Оттук идва и легендата за проклятието на Тамплиерите.
 
Суеверие към "фаталния" номер "13" се наблюдава и в Европа. Например в известното "виенско колело" на увеселителния парк във Виена няма кабина номер "13".
 
Психотерапевтите считат страха от "нещастния петък" за отклонение от нормата и дори предписват лечение. Психологическото разстройство има и неудобното име - " параскаведекатриафобия". Този термин се състои от двете гръцки думи (Параскева, Петък) и (делтария, тринадесет). Между другото ако 10 пъти бързо и ясно кажете тази дума, както психолозите съветват, нищо лошо няма да ви се случи, проверено е! ;)
 
На 13 януари през 1989 г. в цяла Великобритания компютрите са парализирани от вируса "петък 13-ти", известен също като "Йерусалим", който периодично става активен в дните, когато 13-ия ден се пада в петък.

Хората твърдят, че в петък 13-и вещици, магьосници, вампири, лечители, върколаци и други тъмни сили подреждат съботата си.

В Спрингс, Индиана, САЩ, има закон в петък на 13-и, всички черни котки да са със завързани камбанки по лапите, и така да се пускат по улиците.

От петък 13 се страхуват и страхували не само обикновените хора, но и силните на деня. Говори се, че Наполеон Бонапарт не е започвал кампаниите си и други важни проекти в този ден. А италианският композитор Росини се ужасавял от този ден, дори починал в петък на 13 ноември през 1868 г.

В  края на ХХ век ООН подхвърля на човечеството идея за нов календар. Както се случва при французите след революцията. Говорило се е за проект на "огледално-симетричен" календар, в който всеки понеделник на всеки месец да е на 1-ви, 8-ми, 15-и и 22-и, а всеки вторник да е на 23-и и т.н. Съответно, петък 13-ти, в такъв календар завинаги ще остане реликва от миналото.

Цялата магическа сила на петък 13-ти е само в комбинация на ден от седмицата с дата. Отделно, тези понятия са напълно безвредни. В някои народи числото 13 обикновено е свещено. В календара на Маите дори е имало 13 месеца. Змиеносец е бил тринадесетият знак от зодиака. Между другото, някои астролози понякога използват този Змиеносец, за да привлекат вниманието към мистериозните си, почти окултни дейности.

В Италия фаталната дата е Venerdi 17, петък 17-ти. За това са виновни древните римляни, които лаконично писали върху надгробните плочи " Vixi", т.е. "живях". VIXI  наподобява римските  цифри VI и XI, които   дават числото 17. При японците, корейците и китайците е много по-лесно, чисто слухово думите "смърт" и "четири" се различават само по интонация, така че дяволското число в Източна Азия е четири.

Коментари

Популярни публикации от този блог

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

трета част Български писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com И родната ни литература не изостава от „модата“ на псевдонимите. В края на 19-и и началото на 20-и век  по света и у нас са били модерни различни варианти на флорални псевдоними. Малко или много псевдонимите на нашите известни писатели са известни, но да си  припомним някои от техните истории. Да започнем от по-отдавна и с нещо по-неизвестно. За ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР се знае, че е средновековен български духовник и писател. Но името му се е превърнало в обект на ожесточени дебати и множество конспирации. Общоприетата теория е, че Черноризец идва от „монах“ – най-ниският сан в духовенството, а Храбър е или истинското име на човека зад това прозвище, или псевдоним, като най-вероятно става дума за второто. Единственият исторически извор, от който черпим информация за личността Черноризец Храбър, е неговото средновековно съчинение, озаглавено „За буквите“ или „Сказание за буквите“ (на старобъл...

Повестта "Алтъна" на Ивелина Радионова

Прекрасно е сред огромното количество български новоиздадени книги, да срещнеш нещо, което много напомня "Гераците". Нещо отвъд модерността, панаирите и словесните упражнения. Повестта "Алтъна" на  Ивелина Радионова  ( Ивелина Никова ).  Една история за забравения патриархат, за вечните ценности, за липсата на разделение между религии и обичаи, за паметта, рода, почитта, чистотата на душата и любовта.  Четейки, все ми се искаше историята да се разгърне още малко и още малко. Може би има потенциал да се превърне и в по-мащабен текст. А може би ярко пресъздадената народна мъдрост е достатъчна като послание. Не съм експерт, но почувствах тази история. Алтъна, Вълчицата, Родопа и ето тези думи, които ме докоснаха в личното ми качество на четящ човек:  "Не бягай от болката! Няма удобна тъмница за нея...Но ти не свиквай с болката, надживей я! Тогаз, когато ти е най-тежко, забий нокти в земята! Вкопчи се в нея! Стисни зъби, прегърни дърво и се смали до коренит...

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

ПЪРВА  ЧАСТ Жени  писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com Открай време много от писателите ползват псевдоними /от гръцки „лъжливо име“/ като алтернатива на рождените си имена. Съществуват много причини за появата на псевдонимите. Измислените имена изпълнявали различни задачи, служили за различни цели: в началото на творческия  път на писателите, поради неувереност в собствените им сили; скривали името на автора, което по някаква причина не искат или не могат да назоват; помагали на авторите да се различават от други със същата фамилия; своеобразна застраховка от неуспех при дебют в печата; използвали се за мистифициране пред читателите и създаване на литературни маски; позволявали на автора да разказва за самия себе си в трето лице; поради цензурата; собственото им име им звучало твърде обикновено; по съвет на други хора /обикновено издателите/. Начините за образуването на псевдонимите са доста разнообразни и оригинални. Всеки псевдоним си има с...