Пропускане към основното съдържание

Малки хапки от интересни факти за децата – Олеся Николова


Казват, че децата олицетворяват същността ни. Мнозина сега ще погледнат снимките на децата си и ще видят колко са усмихнати, щастливи и безгрижни. Да, такива сме!
По случай днешния празник и с помощта на руския сайт „Интересни факти“, реших да се поразходя из фактите за децата.
Всички знаем, че 1 юни е денят на детето, но в Сейшелите този празник продължава цял месец.
В Корея 9- те месеца, в които бебето се намира в утробата на майката, се включват във възрастта на детето. Ето защо, корейските деца са винаги една година по-възрастни от техните връстници от други страни, въпреки че няма физическа разлика.
Най- многодетния баща е султан Исмаил от Мароко. Той има 340 дъщери и 548 сина;
Интересно е, че новороденото дете може да различи червено и зелено, но не вижда синьо. Нали знаете, че Далтон не е виждал само червения цвят, а до скоро синият като такъв в е бил непознат. В „Одисея“ има множество определения, но нито едно конкретно назоваване на синия цвят. Черния цвят се споменава около 200 пъти, около 100 белия, червения 15 пъти, а жълтото и зеленото най-малко - 10 пъти.
Според статистиката децата на възраст между 3-4 години всеки ден задават 900 въпроса и произнасят повече от 12 хиляди думи. И ако се случи да отговориш дори на 1/3 от тези въпроса, вечерта се чувстваш като прегазен от валяк.
Родителите още от древни времена са се опитвали да забавляват потомството си. Доказателство за това се намира в Лувъра и датира от 1 хилядолетие преди Христа. Въпросната играчка е от времето на древна Персия и е открита по време на разкопки.
Нигерия е страната на близнаците, на всеки 11 раждания по един случай е непременно с близнаци. Затова пък в страната на изгряващото слънце този феномен е рядък - близнаците се появяват веднъж на 250 рода;
Има суетни жени, които никога няма да признаят, че са баби, дори ще накарат внучето да ги нарича по всевъзможни начини, но никога „бабо“. Всъщност най-младата баба в историята е 23-годишната румънка Ривка Станеску. Нейната дъщеря бяга от дома си на 11-годишна възраст, и раждала син. Никога не е прекалено рано да се стане баба…
11-годишният египетски жител Махмуд Вайл е признат за едно от най-интелигентните деца в света. Той има феноменална интелигентност, детето може да разделя и умножава деветцифрени числа със скоростта на компютър.
Учените стигат до извода, че захвата на ръцете на новородено дете е много по-силно от това на едномесечното бебе;
На много езици по света думите "татко", "майка" звучат много сходно и това не е въпрос на семантиката в езиците, а фактът, че децата произнасят първите звуци твърде подобно;
В Европа към плюшените играчки има доста строги изисквания: например, главата на плюшено мече за деца на възраст от 3 години трябва да издържа на натиск от не по-малко от 10 кг;
Ганеш Ситам-Палам  се смята за едно от най-умните момчета на планетата. На 7-годишна възраст вече е бил студент в университета и успешно усвоявал курсовете за обучение, планирайки да получи научна степен до 13-годишна възраст.
В много големи градове по света има затворени клубове за индиго деца. Затворени не защото искат да изолират децата от света, а защото изглеждат като бели гарвани на фона на своите връстници. Има деца, които на 5-годишна възраст вече говорят 4 чужди езика или пишат стихове. Преди това такива хора били смятани за гении, достатъчно е да си припомним Моцарт, Да Винчи и други известни личности.
Честит празник на всички деца! Бъдете здрави, усмихнати и много щастливи!

Коментари

Популярни публикации от този блог

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

трета част Български писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com И родната ни литература не изостава от „модата“ на псевдонимите. В края на 19-и и началото на 20-и век  по света и у нас са били модерни различни варианти на флорални псевдоними. Малко или много псевдонимите на нашите известни писатели са известни, но да си  припомним някои от техните истории. Да започнем от по-отдавна и с нещо по-неизвестно. За ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР се знае, че е средновековен български духовник и писател. Но името му се е превърнало в обект на ожесточени дебати и множество конспирации. Общоприетата теория е, че Черноризец идва от „монах“ – най-ниският сан в духовенството, а Храбър е или истинското име на човека зад това прозвище, или псевдоним, като най-вероятно става дума за второто. Единственият исторически извор, от който черпим информация за личността Черноризец Храбър, е неговото средновековно съчинение, озаглавено „За буквите“ или „Сказание за буквите“ (на старобъл...

Повестта "Алтъна" на Ивелина Радионова

Прекрасно е сред огромното количество български новоиздадени книги, да срещнеш нещо, което много напомня "Гераците". Нещо отвъд модерността, панаирите и словесните упражнения. Повестта "Алтъна" на  Ивелина Радионова  ( Ивелина Никова ).  Една история за забравения патриархат, за вечните ценности, за липсата на разделение между религии и обичаи, за паметта, рода, почитта, чистотата на душата и любовта.  Четейки, все ми се искаше историята да се разгърне още малко и още малко. Може би има потенциал да се превърне и в по-мащабен текст. А може би ярко пресъздадената народна мъдрост е достатъчна като послание. Не съм експерт, но почувствах тази история. Алтъна, Вълчицата, Родопа и ето тези думи, които ме докоснаха в личното ми качество на четящ човек:  "Не бягай от болката! Няма удобна тъмница за нея...Но ти не свиквай с болката, надживей я! Тогаз, когато ти е най-тежко, забий нокти в земята! Вкопчи се в нея! Стисни зъби, прегърни дърво и се смали до коренит...

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

ПЪРВА  ЧАСТ Жени  писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com Открай време много от писателите ползват псевдоними /от гръцки „лъжливо име“/ като алтернатива на рождените си имена. Съществуват много причини за появата на псевдонимите. Измислените имена изпълнявали различни задачи, служили за различни цели: в началото на творческия  път на писателите, поради неувереност в собствените им сили; скривали името на автора, което по някаква причина не искат или не могат да назоват; помагали на авторите да се различават от други със същата фамилия; своеобразна застраховка от неуспех при дебют в печата; използвали се за мистифициране пред читателите и създаване на литературни маски; позволявали на автора да разказва за самия себе си в трето лице; поради цензурата; собственото им име им звучало твърде обикновено; по съвет на други хора /обикновено издателите/. Начините за образуването на псевдонимите са доста разнообразни и оригинални. Всеки псевдоним си има с...