Пропускане към основното съдържание

НОВА АСОЦИАЛНА ПОЕЗИЯ




ЛИТЕРАТУРНО ДВИЖЕНИЕ И ЕЛЕКТРОННО СПИСАНИЕ – що е то?
НАСП е ново и интересно явление в съвременната българска литература и членовете и създателите му поддържат идеята за свободна ъндъргаунд сцена за всеки, поискал да сподели творчеството си, като работят активно за това чрез трибуната на списанието и ежемесечните литературни четения в София и страната. Идеята за свободата в писането и себеизразяването, е водеща, без робуване на институции и авторитети. Разграничават се от политически и академични пристрастия и влияния, от разглеждането на творбата като продукт и литературата като завод за творци. Категорично застават против поезията като комерсиален продукт и лайфстйл литературата, както и студеното академично писане. Идеята за възкресяването на автора като такъв, с цялата му делегирана свобода по отношение на езика, е в основата на идеологията им. Членовете на НАСП категорично държат да останат само в рамките на поезията, следвайки традициите на поетите – символисти, представителите на диаболизма и предметизма в литературната ни история,  предпочитайки да пишат емоционално, в духа на една постромантична традиция, обогатена от влиянието на модернизма на 21-ви век.
Част от имената в редакторския екип на НАСП понастоящем са Божидар Пангелов, Васил Прасков, Алексанър Иванов, Ружа Матеева, Ивона Иванова, Ива Спиридонова, Александър Арнаудов, Габриела Балева, Стефан Вангелов.

Всички те този петък ви канят в Пловдив, където ще бъде представен майския брой на списанието, с мащабно литературно четене, в рамките на което ще се състои и пловдивската премиера на дебютната стихосбирка на един от редакторите му – „Изживей ме” на Александър Иванов.
Повече за събитията и покана към всички ценители на добрата поезия в Пловдив – тук:
"Революция на тъгата": 
Премиера на "Изживей ме" на Александър Иванов
Четене на "Нова Асоциална Поезия" в Пловдив. 

С голямо удоволствие ви каним на представянето на дебютната стихосбирка на Александър Иванов "Изживей ме" и майското четене на НАСП в Пловдив! 

"Изживей ме" до болка, до смърт, до край, с такава любов, в която и умирането е невъзможно, с такава любов, от която изход няма. Защото тя съществува и отвъд смъртта, която е просто миг във вечното ѝ царство."
Ива Спиридонова

Елате да вдигнем заедно една майска революция на тъгата с много поезия и музика. Ще ви разкажем и покажем обичането до смърт, любовта като вечност, изгарянето в нея и от нея. 

Не бързайте да си тръгвате след излезлия на сцената последен автор, защото ще продължим, заедно с напредването на нощта, с един разкошен музикален сет на легендарните Depeche Mode, селектиран от haDJiSmion (Симеон Аспарухов ) в една по-различна обстановка, предразполагаща да превърнем комуникацията в приятелство.

Заповядайте на 25 май, Upark gallery, 19:30 вход свободен само отвъд! Очакваме ви!

Коментари

Популярни публикации от този блог

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

трета част Български писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com И родната ни литература не изостава от „модата“ на псевдонимите. В края на 19-и и началото на 20-и век  по света и у нас са били модерни различни варианти на флорални псевдоними. Малко или много псевдонимите на нашите известни писатели са известни, но да си  припомним някои от техните истории. Да започнем от по-отдавна и с нещо по-неизвестно. За ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР се знае, че е средновековен български духовник и писател. Но името му се е превърнало в обект на ожесточени дебати и множество конспирации. Общоприетата теория е, че Черноризец идва от „монах“ – най-ниският сан в духовенството, а Храбър е или истинското име на човека зад това прозвище, или псевдоним, като най-вероятно става дума за второто. Единственият исторически извор, от който черпим информация за личността Черноризец Храбър, е неговото средновековно съчинение, озаглавено „За буквите“ или „Сказание за буквите“ (на старобъл...

Повестта "Алтъна" на Ивелина Радионова

Прекрасно е сред огромното количество български новоиздадени книги, да срещнеш нещо, което много напомня "Гераците". Нещо отвъд модерността, панаирите и словесните упражнения. Повестта "Алтъна" на  Ивелина Радионова  ( Ивелина Никова ).  Една история за забравения патриархат, за вечните ценности, за липсата на разделение между религии и обичаи, за паметта, рода, почитта, чистотата на душата и любовта.  Четейки, все ми се искаше историята да се разгърне още малко и още малко. Може би има потенциал да се превърне и в по-мащабен текст. А може би ярко пресъздадената народна мъдрост е достатъчна като послание. Не съм експерт, но почувствах тази история. Алтъна, Вълчицата, Родопа и ето тези думи, които ме докоснаха в личното ми качество на четящ човек:  "Не бягай от болката! Няма удобна тъмница за нея...Но ти не свиквай с болката, надживей я! Тогаз, когато ти е най-тежко, забий нокти в земята! Вкопчи се в нея! Стисни зъби, прегърни дърво и се смали до коренит...

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

ПЪРВА  ЧАСТ Жени  писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com Открай време много от писателите ползват псевдоними /от гръцки „лъжливо име“/ като алтернатива на рождените си имена. Съществуват много причини за появата на псевдонимите. Измислените имена изпълнявали различни задачи, служили за различни цели: в началото на творческия  път на писателите, поради неувереност в собствените им сили; скривали името на автора, което по някаква причина не искат или не могат да назоват; помагали на авторите да се различават от други със същата фамилия; своеобразна застраховка от неуспех при дебют в печата; използвали се за мистифициране пред читателите и създаване на литературни маски; позволявали на автора да разказва за самия себе си в трето лице; поради цензурата; собственото им име им звучало твърде обикновено; по съвет на други хора /обикновено издателите/. Начините за образуването на псевдонимите са доста разнообразни и оригинални. Всеки псевдоним си има с...