Пропускане към основното съдържание

Малки хапки от завършени картини на малки деца - Олеся Николова


Сякаш забравили, че сме били деца, минаваме през ежедневието с бясна скорост и все по-често възприемаме дъгата само като природен феномен.
Но има случаи, когато децата ни припомнят какви сме били и често ни вдъхновяват в неподозирани за нас неща.
Днес ще ви разкажа как една детска рисунка може да вдъхнови големия, сериозен човек, да се върне назад към детството си и да започне да твори.
Съществува сайт под псевдонима Tatsputin, в който са изложени колекция от интересни рисунки. Историята на тези рисунки е забавна, защото администратор е бащата на две деца - момче и момиче.
Принуден непрекъснато да лети до други градове по работа, той решава да уплътни времето си, което понякога е стигало до 3 часа полет, с дорисуване на рисунките на децата му.
В края на пътуването те чакали с нетърпение следващата изненада от баща си.
Обяснението е приложено към всяка снимка. 
"Това пиле арукана е от синът ми. Нея дорисувах в къщи."

"Този слон беше нарисуван от моята 5-годишна дъщеря, той ѝ разказва приказки, докато спи, така че този вид слон е достоен да бъде нарисуван"
"Няколко месеца по-късно, помолих дъщеря ми да напише друга история, за да има нещо, което да правя по време на пътуването. За щастие може да се носи неограничен брой моливи в самолета."
"Когато рисувах тази картина имаше проблеми, тъй като блузата на момичето, за моя изненада, не е трябвало да бъде червена, трябваше да платя глоба"

"На последното работно пътуване, както виждате, синът ми се присъедини и заедно с дъщеря ми  ми дадоха тази снимка "

"Е, този път за първи път забравих цветните моливи у дома и затова трябваше да рисувам с таблета." Децата бяха много щастливи"

“Синът ми сам реши да изрисува белега на главата на извънземното, но после ме помоли да подобря рисунката. Опитах се.”
В България също съм срещала родители вдъхновени от своите деца. Представям ви двама от тях, макар че са много повече.


Мария Стоянова от град Бургас. Тя е артист по душа и призвание, с музикално образование. За нея рисуването е основно изразно средство – така както езикът, жестовете, мимиките, писането, музиката са проводници на вътрешния свят на човек. То е терапия, свобода, зареждане, пътуване, потъване в собствените мисли и чувства, радост, тъга, смях, ридание и още толкова много неща. Повече от вдъхновените творби, можете да видите страничката ѝ KIDMOS.








Андон Георгиев - Andonasty от Пловдив също е родител, който не само се вдъхновява от детето си, но и успешно прилага рисунките му. Познат като дизайнер, илюстратор и арт директор той успява умело да погледне през детските очи и да се потопи в невероятния им свят.
 “Винаги правя това, което смятам за потребно. Не се влияя от модни течения и преходни увлечения. Държа да бъда максимално искрен в изразните средства и да показвам, другата гледна точка.
Винаги съм обичал разграничаването от конвенционалното и общоприетото, защото за мен е важно действия, личности и мисли да излязат от съградените рамки. Движение – движение на възприятията. Аз рисувам, създавам, движа се и желанието ми е тези действия да пътуват и да достигат до различни места, да бъдат възприемани и видяни от нови хора, в нови пространства, по нов начин.”





Коментари

Популярни публикации от този блог

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

трета част Български писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com И родната ни литература не изостава от „модата“ на псевдонимите. В края на 19-и и началото на 20-и век  по света и у нас са били модерни различни варианти на флорални псевдоними. Малко или много псевдонимите на нашите известни писатели са известни, но да си  припомним някои от техните истории. Да започнем от по-отдавна и с нещо по-неизвестно. За ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР се знае, че е средновековен български духовник и писател. Но името му се е превърнало в обект на ожесточени дебати и множество конспирации. Общоприетата теория е, че Черноризец идва от „монах“ – най-ниският сан в духовенството, а Храбър е или истинското име на човека зад това прозвище, или псевдоним, като най-вероятно става дума за второто. Единственият исторически извор, от който черпим информация за личността Черноризец Храбър, е неговото средновековно съчинение, озаглавено „За буквите“ или „Сказание за буквите“ (на старобъл...

Повестта "Алтъна" на Ивелина Радионова

Прекрасно е сред огромното количество български новоиздадени книги, да срещнеш нещо, което много напомня "Гераците". Нещо отвъд модерността, панаирите и словесните упражнения. Повестта "Алтъна" на  Ивелина Радионова  ( Ивелина Никова ).  Една история за забравения патриархат, за вечните ценности, за липсата на разделение между религии и обичаи, за паметта, рода, почитта, чистотата на душата и любовта.  Четейки, все ми се искаше историята да се разгърне още малко и още малко. Може би има потенциал да се превърне и в по-мащабен текст. А може би ярко пресъздадената народна мъдрост е достатъчна като послание. Не съм експерт, но почувствах тази история. Алтъна, Вълчицата, Родопа и ето тези думи, които ме докоснаха в личното ми качество на четящ човек:  "Не бягай от болката! Няма удобна тъмница за нея...Но ти не свиквай с болката, надживей я! Тогаз, когато ти е най-тежко, забий нокти в земята! Вкопчи се в нея! Стисни зъби, прегърни дърво и се смали до коренит...

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

ПЪРВА  ЧАСТ Жени  писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com Открай време много от писателите ползват псевдоними /от гръцки „лъжливо име“/ като алтернатива на рождените си имена. Съществуват много причини за появата на псевдонимите. Измислените имена изпълнявали различни задачи, служили за различни цели: в началото на творческия  път на писателите, поради неувереност в собствените им сили; скривали името на автора, което по някаква причина не искат или не могат да назоват; помагали на авторите да се различават от други със същата фамилия; своеобразна застраховка от неуспех при дебют в печата; използвали се за мистифициране пред читателите и създаване на литературни маски; позволявали на автора да разказва за самия себе си в трето лице; поради цензурата; собственото им име им звучало твърде обикновено; по съвет на други хора /обикновено издателите/. Начините за образуването на псевдонимите са доста разнообразни и оригинални. Всеки псевдоним си има с...