Пропускане към основното съдържание

Мъртвите / Ралица Красимирова




Ралица Красимирова Йорданова е родена в град Ямбол на 05.11.1989 год. Средното си образование завършва в ПГ по СС "Дунавска земя" с. Ковачица, общ Лом. В момента е студентка в ШУ "Епископ Константин Преславски", със специалност българска филология. Живее и пише в Пловдив от скоро. Носител е на втора награда в направление поезия на Националния студентски литературен конкурс "Шумен 2012" и „Шумен 2013”, награда от филологическия факултет на ПУ „Паисий. Хилендарски” за автор-студент от Трети Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“, първа награда за поезия на  Националния студентски литературен конкурс "Шумен 2014", втора награда в направление белетристика на Националния студентски литературен конкурс „Боян Пенев” 2015, първа награда за разказ на Национален конкурс за разказ на младежка тема Варна 2016,  втора награда за разказ в направление литература на Арт-фест Тюленово 2016.

Нейни текстове са публикувани в поетическата антология „За Шумен”, на която тя е и редактор, участва в сборникa с разкази  „За Шумен II”, който е отличен с колективната награда за литература на Община Шумен, текстовете и също могат да бъдат прочетени в литературния сборник "Златоструй".  Има множество публикации в електронни издания.

Ралица Красимирова издава дебютната си стихосбирка „Чернова” през януари 2018-та година. През април 2018г. е един от претендентите в ХLVI Национален конкурс за дебютна литература “Южна пролет” – Хасково 2018 г., категория "Поезия".


МЪРТВИТЕ

Представих си смъртта си. Самоубийство, какво друго? Правила съм го и преди. 

Представям си го все по-подробно и ясно. 

Как събирам нещата си в чували и ги свалям до контейнера. Всичко -  дрехи, вещи, спомени. Докосвам листата на цветята си, почуквам по аквариума, целувам котката. Изтривам профила си във facebook, имейлите, разчиствам всичко. Изкъпвам се. Обличам си черен широк панталон, черен, тесен потник с тънки презрамки, черно бельо и чорапи. Отпускам се и чакам. 

Както когато бях малка и смъртта беше интересна. Имаше музика и изпращачи. До гробището всички отиваха пеша, заедно. Трупът на мъртвия беше в ковчег, качен в ремарке на трактор, заедно с най-близките, които не спираха да плачат. Пред трактора, който се движеше бавно със скорост на човешко бързо ходене, свиреше духов оркестър. Това траеше дълго, а в летните тихи следобеди беше най-неприятно, ехото носеше всичкия плач вкъщи. После, седмици след погребението, всяка сутрин слушах бабите, които викаха през сълзи децата си, дядовците, братята или сестрите си. Ехото не спираше да води плача им при мен. Малко след като всичко утихваше, бабите идваха вкъщи и ми даваха сладки. Живеехме до гробището. Подаваха ми сладки кексчета, банички, купички с вкусна манджа, питки, орехи, ябълки, домати, каквото се сетите. Понякога ми носеха кърпички, шапки или ръкавички. Идваха, чакани или нечакани. Аз и брат ми бяхме децата на гробището. Ако някоя баба сънуваше починалия си близък, идваше непременно при нас, за да ни даде нещо. "Помниш ли, Раличке, дядо ти Зарко как ти чупеше орехи с ръце и ти му се радваше, колко е силен?", "Помниш ли, Раличко, чичо ти Вили, когато караше мотор по поляната и ти бягаше след него, за да те повози?" Плачеха, милваха ме, възкресяваха мъртвите си.
Бях дете на смъртта и само от мен можеха да изтеглят живот за обичните си. "Вземи орехи, дядо ти Зарко обичаше." "Сънувах снощи моето момче, няма го вече 10 години, дай на брат си едното, другото парче козунак вземи за тебе, моето дете много обичаше козунак, месех на всеки празник, много се радваше, вие с Миленчо ядете ли козунак?", "Спасов ден е, не знаеш, ама леля ти Лиляна имаше брат, умря на два месеца бебе, едно време нямаше дрехи като сега, увивахме в кърпи децата. Перяхме черги на Дунава с другите жени, там се разболя, а лекар нямаше. Ако живее - живее, ако не живее... погребахме го пак в кърпа, едно време нямаше дрехи, както сега. Вземи тия кърпи, Ралице, дай ги на майка си, за Бог да прости. Кажи, кажи и ти - Бог да прости!" Аз всеки път се срамувах да искам прошка на Господ и я исках тихо и сподавено. Жертвопринасях се и ядях, каквото ми даваха, че да си хапне и мъртвия. 

Животът се оттегляше бавно. Бабите идваха все по-рядко, отидоха при обичните си. Млъкна гробището. Вече никой не помнеше никого, нямаше кой да съживява мъртвите и те умряха. Скоро след това се усетих мъртва и аз. Берях си грозде, защото чичо Ленчо обичаше да яде, всеки път си късаше щом дойдеше вкъщи. Пиех насила като дядо си, който умрял, когато мама била малка. Късах сливи от дървото и ги ядях с филия хляб, като баба Милка и баба Будина, на които бях най-добра приятелка. Плетях и шиех котенца, като леля си Бойка. Чоплех семки, като дядо Бето.
За всяка блузка без емблема, тоест проста и евтина, казвах, че е по поръчка за мен, както казваше Киро, преди да се обеси. Понякога не хрусках бонбоните, за да имам красиви зъби, защото Димитринка правеше така, докато беше жива. Давах им от себе си. На мъртвите е лесно да дадеш, винаги вземат. Аз им говорех, питах ги разни неща, сънувах ги, рисувах ги в тетрадките си. Те мълчаха и ме викаха. Понякога чувах гласовете им, затварях очи и си спомнях. Колко бяха истински, как искам да съм тях, да съм вечна и да ме хранят, както ги храня. Когато умра, кой ще им дава? Когато умра, на кого ще оставя мъртвите си?

Коментари

Популярни публикации от този блог

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

трета част Български писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com И родната ни литература не изостава от „модата“ на псевдонимите. В края на 19-и и началото на 20-и век  по света и у нас са били модерни различни варианти на флорални псевдоними. Малко или много псевдонимите на нашите известни писатели са известни, но да си  припомним някои от техните истории. Да започнем от по-отдавна и с нещо по-неизвестно. За ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР се знае, че е средновековен български духовник и писател. Но името му се е превърнало в обект на ожесточени дебати и множество конспирации. Общоприетата теория е, че Черноризец идва от „монах“ – най-ниският сан в духовенството, а Храбър е или истинското име на човека зад това прозвище, или псевдоним, като най-вероятно става дума за второто. Единственият исторически извор, от който черпим информация за личността Черноризец Храбър, е неговото средновековно съчинение, озаглавено „За буквите“ или „Сказание за буквите“ (на старобъл...

Повестта "Алтъна" на Ивелина Радионова

Прекрасно е сред огромното количество български новоиздадени книги, да срещнеш нещо, което много напомня "Гераците". Нещо отвъд модерността, панаирите и словесните упражнения. Повестта "Алтъна" на  Ивелина Радионова  ( Ивелина Никова ).  Една история за забравения патриархат, за вечните ценности, за липсата на разделение между религии и обичаи, за паметта, рода, почитта, чистотата на душата и любовта.  Четейки, все ми се искаше историята да се разгърне още малко и още малко. Може би има потенциал да се превърне и в по-мащабен текст. А може би ярко пресъздадената народна мъдрост е достатъчна като послание. Не съм експерт, но почувствах тази история. Алтъна, Вълчицата, Родопа и ето тези думи, които ме докоснаха в личното ми качество на четящ човек:  "Не бягай от болката! Няма удобна тъмница за нея...Но ти не свиквай с болката, надживей я! Тогаз, когато ти е най-тежко, забий нокти в земята! Вкопчи се в нея! Стисни зъби, прегърни дърво и се смали до коренит...

ПСЕВДОНИМИТЕ НА ИЗВЕСТНИ ПИСАТЕЛИ

ПЪРВА  ЧАСТ Жени  писатели Емилия Попова litcocktail.wordpress.com Открай време много от писателите ползват псевдоними /от гръцки „лъжливо име“/ като алтернатива на рождените си имена. Съществуват много причини за появата на псевдонимите. Измислените имена изпълнявали различни задачи, служили за различни цели: в началото на творческия  път на писателите, поради неувереност в собствените им сили; скривали името на автора, което по някаква причина не искат или не могат да назоват; помагали на авторите да се различават от други със същата фамилия; своеобразна застраховка от неуспех при дебют в печата; използвали се за мистифициране пред читателите и създаване на литературни маски; позволявали на автора да разказва за самия себе си в трето лице; поради цензурата; собственото им име им звучало твърде обикновено; по съвет на други хора /обикновено издателите/. Начините за образуването на псевдонимите са доста разнообразни и оригинални. Всеки псевдоним си има с...